Müşteri İç Görüsü

Müşteri İçgörüsü

Öncelikle müşterinizi iyi tarif etmeniz gerek ki kimin içgörüsünü anlamaya çalıştığınızı iyi bilin. “Hedef Kitle Tanımı” bir pazarlamacının yapması gereken en iyi alıştırmalardan biridir.

Daha sonra, müşteriye yaşatmak istediğiniz deneyimin ne olduğuna karar vermeniz, bir anlamda stratejinizi belirlemeniz gerekiyor. Bu deneyimin iş planınızla da uyumlu olması büyük önem taşıyor. Stratejinizi belirlerken dikkat edilmesi gereken birinci konu, müşterinizin yaşamak isteyeceği deneyimin kendi yaşamak istediğinizle aynı olduğu yanılgısına düşmenizdir. Dikkat etmeniz gereken ikinci ve daha önemli konu ise bu çalışmanın sonucunda belirlediğiniz stratejinin tamamen yanlış olduğu ve değişmesi gerekliliği gerçeğiyle yüzleşme ihtimaliniz olmasıdır.Artık, 5 yıllık iş planlarının ya da 2 yıllık pazarlama planlarının yapıldığı dönemler geride kaldı. Bilgiye erişim hızı arttıkça, strateji ve planlama değişikliklerini de daha sık ve hızlı yapmak zorundasınız.

Reklam verilen tüm mecralarda hedef kitleye yaşatılmaya çalışılan deneyimin kayıt altına alınması çok önemli. Bunu yaparken, hedef kitlenin niteliklerine göre değişen yöntemler kullanılması da gerekebilir. Yaşatmaya çalıştığımız deneyime müşterilerin ne şekilde tepki verdiklerini raporlamak ve bu raporun dinç bir kafayla masaya yatırılarak yorumlanması önemli.

“Müşteri içgörüsü”ne hakim olabilirseniz, rekabette farklılaşabilir ve rakiplerinizle fiyat savaşına girme zorunluluğundan kurtulabilirsiniz. Önemli olan, müşterinin “neyi almak istediği” değil, “neden almak istediği”dir. Bugün pazarlama dünyasında, farklılaşma savaşını iyi yöneten yöneticilere gereksinim duyuluyor. Bunun için de ihtiyacınız olan tek şey “Müşteri içgörüsü”…