Mobil Pazarlama

Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil pazarlama, sadece firmalar ya da belirli servisler tarafından cep telefonuna gönderilen bilgilendirme mesajları olarak düşünülür.Ancak gerçekte mobil pazarlamanın anlamı, tüketicisiyle ürünlerini buluşturduğu, tanıtımını ve kampanyalarını duyurduğu mobil platform olarak düşünülebilir.

Sade ve anlaşılır bir tanımda bulunmak gerekirse mobil pazarlama tüketicilere mobil kanallar üzerinden ulaşmayı hedefleyen, geleneksel pazarlama kanallarına entegre ek bir kanaldır.

Türkiye gibi cep telefonunun çok yaygın olarak kullanıldığı ülkelerde, mobil pazarlama, firmalar için maliyeti düşük, hızlı ve hedef kitleye kolayca ulaşma imkanı sağlayan bir yöntemdir. Dolayısıyla bu da firmaların mobil pazarlamaya doğru yönelmelerini sağlıyor. Farklılaşan hedef kitleye, geleneksel kanallarla ulaşmaya çalışan markalar için yepyeni bir iletişim yöntemi olan bu esnek pazarlama yöntemi, şirketlerin müşterilerine birçok farklı yoldan ulaşmasını sağlıyor.

Mobil pazarlamanın en güçlü yanı anlık dokunma imkanı ve lokasyondur. Müşteriye özel fayda sunabilmesi ise en büyük artılarından biridir. Müşteri segmentasyonunun operatörler sayesinde oldukça detaylandırılabildiği mobil pazarlamada istenildiği takdirde nokta atışı yapılabiliyor.

Cep telefonu üzerinden pazarlama yöntemi özellikle 2000’li yılların başında, kısa mesajın Avrupa ve Asya’nın bazı bölümlerinde popüler olmasıyla ve şirketlerin bireylerden cep telefon numaralarını toplayarak pazarlama içerikli mesajlar göndermesiyle hız kazandı. Mobil pazarlamada müşteri ile olan etkileşim cep telefonu ya da benzeri bir mobil cihaz ile sağlanır. Bu etkileşim aboneye basit bir pazarlama mesajı göndererek, yeni bir kampanyaya katılmaya çağırarak ya da mobil bir websitesini ziyaret etmeye yönlendirerek yapılabilir. Mobil iletişim sadece insanların cep telefonları ile internete bağlanmasını sağlamakla kalmaz ayrıca onlarla iletişim kurabilmek ve mesajımızı en verimli yollardan iletebilmek için bir kanal oluşturur. Bu anlamda mobil pazarlama, son zamanlarda alışkın olduğumuz interaktif pazarlama metotları arasında en akıcı ve etkileşimi yüksek olanlarından biridir.