Google

Google adwords nedir?

Bir ürün almadan önce internetten o ürünü ve fiyatını araştırıyor musunuz?

– Nereden alacağınızı bilmediğiniz bir ürünü aramak için Google’ı kullanıyor musunuz?

Bu soruların cevabı yüksek ölçüde ve dünya çapında “EVET”

Google AdWords ile, işletmenizin reklamını Google’da ve Google’ın anlaşmalı reklamcılık ağında yayınlayabilirsiniz. Bütçeniz ne olursa olsun, yalnızca reklamlarınıza tıklandığında ödeme yaparsınız.

AdWords reklamları; bir kullanıcı sizi veya yaptığınız işi aradığında, arama sonuçlarıyla birlikte görüntülenir. Böylece, işinizle ilgilenen bir kitleye ulaşmış olursunuz. Ayrıca reklamlarınızı, milyonlarca siteyi kapsayan Google Ağı’nda yayınlamayı da tercih edebilirsiniz.

Metin, resim ve video reklamlar arasından seçim yapabilir ve detaylı raporlama ile reklamınızın performansını kolayca izleyebilirsiniz.

AdWords’te reklam yayınlamak için minimum bir aylık ücret ödemeniz gerekmez. Reklam bütçenizi kendiniz belirleyebilir ve reklamlarınızın yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Daha yaygın, daha ölçülebilir ve daha az maliyetli başka bir reklam şekli biliyor musunuz?

 

Nelere dikkat etmeliyiz?

Google AdWords reklamlarınız için bir kişi veya firmadan destek alıyorsanız, aldığınız hizmetin ne kadar kaliteli ve şeffaf olduğunu takip etmeniz önemlidir.

 1. Google AdWords, “tıklama başı maliyet” sistemi ile çalışır.
 • Tıklamanın bedeli, reklamlarınızın kalitesi ve rekabete bağlı olarak belirlenir.
 • Sabit bir tıklama bedeli yoktur.
 • Tıklama maliyeti dinamik olarak değiştiğinden, “tıklama adedi” garanti edilemez.
 1. Google, reklamlarınızı yöneten kişi veya firmalara komisyon ödemesi yapmaz. Hizmet aldığınız firma, gelirini reklam operasyonundan doğrudan sağlamak durumundadır.
 2. Hizmet bedeli ve reklam bedeli ayrıdır. Destek aldığınız firmanın hizmet bedelini komisyon oranı veya sabit bedel olarak belirtmesi şeffaflık açısından esastır
 3. AdWords Rapor Merkezi üzerinden
 • Kampanya raporlarınız otomatik olarak oluşturulup size gönderilebilir.
 • AdWords tarafından doğrudan gönderilen raporlar gerçek kampanya verilerinizi yansıtır.
 • Gösterim ve tıklama adetlerinizi, reklam maliyetlerinizi bu raporlardan açık biçimde takip edebilirsiniz.
 • Destek aldığınız firma, bu raporların düzenli olarak size ulaşmasını kolaylıkla sağlayabilir. Google’dan doğrudan kampanya raporu almayı talep edin.
 1. AdWords kullanımı, biz uzmanların tekelinde değildir. Kendiniz de kullanabilirsiniz. Bir uzman kişi veya kurumdan AdWords hizmet desteği almanız, size daha iyi bir kampanya yönetimi sağlamalı, daha uygun maliyetle müşteri kazandırmalıdır. Doğru uzman,
 • Hesabınız ve kampanyalarınızdaki problemler ile ilgilenir.
 • Detaylı kampanya ayarları, reklam grubu kırılımları kullanarak reklam maliyetlerinizi optimize eder.
 • Doğru anahtar kelime listeleri oluşturur.
 • Sonuç alacak doğru reklamlar oluşturur.
 • Sizi bilgilendirir, sorularınızı yanıtlar.
 • Daha çok kazanç sağlamanız için size önerilerde bulunur.

Hızlı Sonuçlar, İnanılmaz Esneklik

 

İşte Google Adword Reklamlarının kobi veya büyük ölçekli bir çok işletmede çok büyük ilgi uyandırmasının sebebi. Google AdWords reklamlarının bu kadar çok kullanılmasının  ilk ve önemli nedeni ölçülebilir olması. Reklam kampanyası için harcadığınız paranın geri dönüşünü çok hızlı bir şekilde farkedersiniz, çünkü anında sonuçlar almaya başlarsınız. Daha fazla ziyaretçi çekersiniz, daha fazla ziyaretçi demek ürününüzü, hizmetinizi veya firmanızı daha fazla kişiye göstermek demektir.

 

 1. Daha çok ziyaretçi çekeceksiniz.

Google AdWords ile reklam yayınşamaya başladığınızda daha fazla telefon ve mail alacak ve daha fazla yeni müşteri kazanacaksınız ve bunların işinize olan katkısını hemen hissedeceksiniz.

 

 1. İnternette herkes arama yapar

Online satışların %73 ü arama ile başlamaktadır. İnsanlar ürünlerinizi veya hizmetlerinizi aradığında artık daha fazla görünür olacaksınız.

 

3.Her büyüklükteki firma için uygundur

İster kobi ister büyük işletme olun, ister aylık 250 TL bütçe ayırın isterseniz 5000 TL, profesyonel hesap ve kampanya yönetimi ile istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

 1. Hızlı sonuçlar verir

Google AdWords reklamları hızlı sonuçlar verir. Reklamlarınız yayınlanmaya başladığı anda sonuçlarını görmeye başlarsınız.

 1. Marka bilinirliğini arttırır

Google AdWords reklamları marka bilinirliğinin artmasında önemli rol oynar. uzun soluklu kampanyalar sadık müşteriler oluşmasını sağlar.

Google AdWords reklamlarını seçmeiz için bir çok teknik ayrıntıyı açılayabiliriz fakat tüm bunları anlatarak sizleri yormak istemiyoruz. Burada önemli nokta Google Adword reklamlarının işinize nasıl katkı sağlayacağıdır. Şimdi Google Adwords  nasıl çalışır ve neden çok başarılıdır bir göz atalım;

 

 1. Esnek Reklam Bütçeleri

Aylık bazda 250 TL den 5.000 TL ve üzeri reklam bütçelerini yönetiyoruz. Google da reklam yayınlamak için önemli kriterin sizin belirleyeceğiniz rakamlara göre şekillenmesi anlamını taşımaktadır. Kampanya düzenlemeleri bütçenize göre yapılmaktadır. Örneğin bu ay 500 TL reklam bütçesi ayırabilir bir sonraki ay reklam bütçenizi arttırabilirsiniz.

 

 1. Tıklama Başına Ödeme

Tıklama başına ödeme essına göre çalışan Google AdWords reklamlarında, reklamlarınız gösterildiği için değil tıklandığında ödeme yaparsınız. Tıklama başına ödeyeceğiniz tutar ise diğer reklamverenlerin ve sizin anahtar kelime başına ödemeyi göze aldığınız tutar kadar oluşmaktadır. Örnek olarak “tekstil” kelimesi için tıklama başına maliyet 2 TL iken “Tekstil Makinaları” kelimesi için 0,50 Kr olabilir.

 1. Daha Fazla Müşteri

Google AdWords reklamları aracılığı ile web sitenize gelen ziyaretçinin müşteriye dönüşme oranı oldukça yüksektir. Arayan kişiye hedeflenerek yayınlanan reklamlar tıklandığında ziyaretçiyi web sitenizde istediğiniz sayfaya yönlendirebilirsiniz. Bu da size işiniz anlatmanız için çok önemli bir fırsat sunmaktadır.

 

 1. Raporlanabilir

Google AdWords reklamlarında her şey raprolanabilir ve analiz edilebilir durumdadır. Raporlama ve analiz, reklam ve pazarlama stratejilerinize yön vermenizde önemli yer tutmaktadır.

Web Siteniz Kaliteli mi?

Bu çok önemli soru hedeflediğiniz dönüşümleri alabilmeniz için gerekli. Web tasarım ekibimiz, web sitenizi analiz edebilir, olması gerektiği gibi güncelleyebilir veya yeniden tasarlayabilir. Web sitenizin kullanışlılığı, optimizasyonu ve tasarımı dönüşümler için çok önemlidir. Doğru yerde bulunan bir teklif iste veya satın al butonu size binlerce TL lik satış kazandırabilir.